Nasza historia

Historia Szkoły sięga roku 1977, kiedy to Spółdzielnia Inwalidów Saturn wybudowała w Konstancinie-Jeziornie Zakład Pracy Chronionej z Zasadniczą Szkołą Zawodową z Internatem. Pomysłodawcą tej inicjatywy był Prof. dr hab. n. med. Marian Weiss – współtwórcy Polskiej Szkoły Rehabilitacji, a podmiotem realizującym – Centrum Kształcenia i Rehabilitacji (dzisiaj: Centrum Kompleksowej Rehabilitacji).

Przez kolejne dekady Zakład i działająca przy nim Szkoła realizowała misję łączącą edukację zawodową osób z niepełnosprawnościami z ich rehabilitacją. Celem tych połączonych działań było nie tylko umożliwienie słuchaczom Szkoły wejścia na rynek pracy jako pełnowartościowi pracownicy, ale także przygotowanie ich do samodzielnego, aktywnego życia. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych Ośrodek i zastosowane w nim rozwiązania – indywidualne podejście do nauczania, zajęcia reedukacyjne, rozwijanie talentów i zainteresowań poza planem lekcyjnym – były stawiane za wzór całemu środowisku szkolnictwa specjalnego w Polsce.

W 1990 roku, w odpowiedzi na przemiany gospodarczo-społeczne w Polsce i nowe potrzeby pracodawców, Szkoła stworzyła dwa nowatorskie kierunki nauczania: informatyczny i administracyjny. Ucząca się tutaj młodzież zdobywała cenione na rynku pracy umiejętności, Ośrodek pośredniczył też w szukaniu pracy dla absolwentów. Jednocześnie, dynamiczny rozwój działalności leczniczo – rehabilitacyjnej pozwalał na wielokierunkowe usprawnianie i uczniów przebywających w Ośrodku, tak by po jego opuszczeniu byli oni jak najbardziej samodzielni w życiu zawodowym i społecznym.

W 2009 roku Centrum Kształcenia i Rehabilitacji zmieniło nazwę na Centrum Kompleksowej Rehabilitacji Konstancin-Jeziorna, a działalność Szkoły została wyodrębniona – od tego momentu placówka funkcjonuje pod nazwą Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.